Etiket arşivi: implant diş

İmplant Diş

BÜTÜN DİŞLER İÇİN İMPLANT

Diş eksikliğinin ne olduğunu ancak çeken bilir. Tek dişimiz bile çekilse onun ne kadar işlevsel olduğunu ancak diş çekiminden sonra anlayabiliyoruz değil mi? Bir de bütün dişlerin çekildiğini düşünün ne kadar zor bir durum değil mi?

Diş hekimleri her ne kadar diş çekiminden kaçınsa da yine diş çekimi bazen kaçınılmaz olmakta. Özellikle periodontal olarak sorun yaşayan hastalar için yaygın diş kayıpları söz konusu. Diş kaybı nedeni olarak belirttiğim periodontal sorunun ne demek olduğunu da hemen açıklayalım. diş çevresinde diş ile kemiği birbirine bağlayan çok sayıda ve çok ince liflerdir. Tıpkı paraşüt iplikleri gibi düşünürseniz bu lifler diş ile kemiği birbirine bağlar. Bu dokularda ve çevresinde bulunan diş eti dokularında enfeksiyon olduğunda dişler sallanmaya başlar. Çevresindeki kemik desteği de oluşan enfeksiyon nedeni ile azalır.

Diş Kaybı ve İmplant Tedavisi

implant diş yapımında kemik

implant diş yapımında kemik

İmplant yapımında en önemli konulardan birisi kemik miktarıdır. İmplantı destekleyen kemik ne derece sağlıklı olur ise implantın ömrü de o derece uzun olacaktır. İmplantların da doğal diş gibi kemik içerisinde olmak zorunda olduğunu biliyoruz. Çevresindeki kemik ilk uygulandığı sırada ne kadar iyi ise zaman içerisinde de bu durum devam eder ve kemik desteği yeterli sağlıklı uzun ömürlü implantlar ağızda sorunsuz kullanılır. İmplant uygulma sırasında frezlein çapları ve boyları bellidir. Bu boy ve çapa uygun implantlar yerleştirilir. Kemik içerisinde yuva açıldığında bütün çeperlerde ihtiyaç kadar kemik hacmi kalmalıdır.

Tomogrofi görüntülerinde kemik kalınlığı ölçülebildiği için yerleştirilecek implant çapları da önceden aşağı yukarı belirlenebilecektir.

 

diş implantı

DİŞ İMPLANTLARI

DİŞ İMPLANTLARI

Diş implantları insanların hayatlarında olumlu yönde iyileşme sağlar. İmplantlar görünümü doğal dişler gibi olan, hissettiren ve doğal dişlerimiz gibi işlev gören bir temel sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dişlerini kaybeden kişi, dişlerin doğal görünmesini , yüz hatlarının korunacağını bilmesini ister. İmplant diş yaptıran hastalar güvenle gülümseyebilmektedir.

DİŞ İMPLANTLARI NEDİR?

İmplantlar, dişlerin eksik olduğu çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen minik titanyum vidalardır. Bu metal vidalar diş kökünün yerine geçer. Belirli bir zaman geçtikten sonra yaklaşık üç ile altı ay sonra kemik titanyumla birleşir, yapay dişler için güçlü bir temel oluşturur. Diş etleri boyunca çıkıntı yapan küçük postlar daha sonra implanta bağlanır. Bu direkler, yapay yedek dişler için sabit çapalar sağlar.
İmplantlar ayrıca, diş eksiklikleri yüzünden meydana gelen kemik bozulmasını önleyerek yüz yapısını korumaya yardımcı olur.

CERRAHİ PROSEDÜR

Birçok hasta için, diş implantlarının yerleştirilmesi iki aşamalı cerrahi prosedür içerir. Öncelikle, implantlar çene kemiğinize yerleştirilir. Ameliyattan sonraki ilk üç ile altı ay boyunca, implantlar çene kemiği ile yavaş yavaş yapışan diş etlerinin yüzeyinin altındadır. Bu kaynaşma sürecinde geçici protez takılır ve yumuşak dişe zarar vermeyecek yiyecekler yenmelidir.

İmplant Diş Yapımı

İMPLANT ÖMRÜ NE KADAR?

İmplantın ömrü ile ilgili değişik kaynaklarda farklı bilgiler bulabilirsiniz. İmplant yapımında amaç ömür boyu implant ve üzerindeki protezi kullanmaktır. Ancak kendi dişlerimizde olduğu gibi implant ve üzeri protezlerinde de sorun yaşamak olasıdır. İmplantın bakımı iyi yapılır ise ve düzenli Diş hekimi kontrollerine gider iseniz implantları  kendi dişiniz gibi kullanmanız mümkündür. Ancak bazen ağız bakımının iyi olmaması veya vücudun direncinde azalma olması gibi sebepler ile implant çevresinde yıkım oluşabilir. Diş etinden başlayan ve altındaki kemiğe  kadar ilerleyen enfeksiyonlar implant için tehlike oluşturur hafta belirli bir seviyeye kadar kemik kaybı tolere edilebilir hafta ancak mekanik sınırları aşan kemik kayıtlarında implantların ağızda hareket etmesi ve kaybedilmesi söz konusu olacaktır. Sorun erken teşhis edildiğinde çözüm de mümkündür. İmplant etrafındaki enfeksiyonlu doku uzaklaştırılır ve o bölgenin eski sağlığına kavuşması mümkün olur. Müdahale edilmediği durumda giderek ilerleyen enfeksiyon implant çevresindeki kemik ve erime ve implantın kaybedilmesine yol açabilir. İmplantların kaybedilmesinde diğer bir önemli etkendi. Üzerindeki protezin biyo mekanik özelliklerini hatalı olmasıdır. Bir implant üzerine 3 adet diş yerleştirilir ise tek bir implantın bunu taşınması mümkün olmaz Her implant çapının taşıyabileceği yükler bellidir. Çapı küçük implantın üzerine fazla yük verilmemesi gerekir. Diş Hekimi ağzı bir bütün olarak değerlendirip implantların üzerine gelecek yükleri hesaplayıp ona göre biyo mekanik bir plan yapmalıdır. Aksi takdirde birkaç yıl içerisinde sorunlar ortaya çıkabilir.

İMPLANT NE ZAMAN YAPILIR?

Genellikle diş çekildikten sonra bölgede kemik oluşumunu beklemek iki üç ay bir süre alır. bu süre içerisinde eksik diş bölgesi uygun olduğun şekilde geçici diş ile rehabilite edilir. İmplant yerleştirildikten sonra da ağız bakımının yeterli olması önemlidir. implant yapımı sonrası kemik ile yeterli tutunmayı sağlamak için iki üç ay süre ihtiyaç vardır bazı durumlarda yapılan implantın üzerine hemen diş yapılabilir. Ancak bu diş yüksek çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı olmaz. Hatta zaten yapımında karşı çenedeki dişlerle temas etmeyecek şekilde hazırlanır.

İMPLANT YAPILDIKTAN SONRA ÜZERİNE DİŞ YAPMAK İÇİN NE KADAR BEKLENİR?

Diş çekimini takiben implant yapılabilir. Ancak çekim bölgesinde enfeksiyon olmaması gerekir. Hastanın ağız bakımının da iyi olması temel gereksinimlerinden bir tanesidir. Yerleştirilen implantın çapı ile çekilen dişin çekim boşluğu arasında boşluk kalacaktır. Bu bölge gerekiyor ise kemik tozu ile takviye edilir. Yüzey teknolojileri geliştirilen iltihaplar artık günümüzde çekim sonrası hemen yerleştirilebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken çekimin travması yapılmasını ve çekilen diş bölgesinde hiçbir şekilde enfeksiyon bulunmamasıdır. Aksi takdirde yerleştirilen implant ile ilgili başarısızlık söz konusu olacaktır.

İmplant Diş

İmplant Diş

İmplant Diş

Uygulanan diş implantları bir ömür boyu kullanılmak amacıyla yapılırlar ancak ürününde olduğu gibi implantlarında belli bir ömrü vardır. Ağzımızdaki doğal dişleri bile belirli bir süre kullanabildiğimize göre implantlar içinde özellikle çene kemiğinin erimesi ve yaşlılık ile beraber doğal atrofi adı verilen kemik yıkımı sürecinden etkilendiği bir gerçektir.

Pazarlama amacıyla bir ömür boyu garantili verilen implant ve üzerindeki diş işin doğrusu sizin implantlara baktığınız kadar size hizmet verebilirler.

İyi bakılan diş implantlarının 30-40 yıl kadar sorunsuz ağızda kaldığı bilinmektedir.  Günümüzde İnsanların sağlıklı bir şekilde ağızda kalma süresi hakkında birçok farklı bilgi edinebilirsiniz. Eğer ağzımızdaki implantları uzun süre kullanmak istiyorsanız yıllık diş hekimi kontrollerine kısaltmadan gitmenizi tavsiye ederim.

Diş etlerinde ve kemik yüzeyinde sorun ortaya çıktığında zamanında tedavi yapılması sayesinde implantınızın ömrü uzayacaktır. Bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi implantların tek başına ağızda hizmet ettiğidir.

İnsanlar ile beraber implant üzerindeki protezlerinin ömrü de son derece önemlidir. İmplantlarda herhangi bir sorun oluşmasa da bunun üzerindeki protezde sıkıntı yaşanabilir. Bu protezlerin tamiri veya tamiri mümkün olmadığı durumlarda yeniden yapılması gerekebilir . Implant ömrünü kısaltan önemli etken diş eti hastalıklarıdır.

Ağız bakımına önem göstermeyen kişilerde dişeti hastalıklarının oluşma ihtimali çok yüksektir. Yeterli ağız bakımının yapılmadığı durumlarda diş eti hastalıkları kısa süre içerisinde oluşur ve ilerler. Diş implantlarının kaybedilmesine sebep olan bu hastalıkların en önemli nedenlerinin başında sigara ve alkol gelmektedir. Bu kötü alışkanlıkları devam ettiren kişiler kendi dişlerinde yaşadıkları olumsuzlukları implantlar ile de yaşarlar. Zaman içerisinde de implant kayıpları oluşur.

İmplantın uzun ömürlü olaması için hastanın günlük ağız temizliğine özen göstermesi gereklidir. Aşırı sert ısırmamasında fayda vardır. İmplant vidaları çiğneme kuvvetini kişiye hisettiremezeler. Kişi diş üzerine ne kadar kuvvet uygulandığını anlayamaz. Çok sert cisimler ısırıldığında  implantın üzerindeki kaplamanın veya protezin kırılmasına neden olabilir.

Düzenli yapılacak diş hekimi kontrollerinde iyi bakım yapılamayan bölgeler belirlenir. buralarda birikmiş bakteri plağı veya diş taşları var ise temizlenir. Bu sayede sorun ilerlemeden çözülmüş olur. Diş taşları temizlenmez ise diş eti enfeksiyonu ve kemik erimesine neden olacağı için implantın kaybedilmesi gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

İyi bakım yapılan ağızda düzenli diş hekimi kontrolleri de uygulanıyor ise implantların ağızda kullanım ömrü ömür boyu olabilir. Ayrıntılı bilgi ve muayene için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile görüşebilirsiniz.

Sonraki yazımızda implant üzerine uygulanacak dişlerin estetik özellikleri konusuna yer vereceğiz.

Bego Diş

İmplant

İmplant diş, her türlü diş eksikliklerinde çene kemiklerine, eskiden dişlerin bulunduğu bölgelere konulan ham maddesi titanyum olan bir tür vidadır.

Eksik diş neden tedavi edilmelidir

Eksik dişin önündeki, arkasındaki ve karşısındaki dişler zamanla eksik olan diş bölgesini kapatırlar. Eksik diş bölgesinin karşısındaki diş uzar, yanındaki dişler ise eksik diş bölgesine doğru yatarlar. Bu şekilde dişlerine ağızdaki pozisyonlarının bozulması eksik diş bölgesinin yanındaki ve karşısındaki dişlerde dişeti problemlerine, hijyenin iyi sağlanamamasına, diş çürüklerine ve sonuçta bu dişlerinde kaybına neden olur. Bununla birlikte çiğneme etkinliği azalır ve çene ekleminde problemler ortaya çıkabilir.

Hangi durumlarda implant uygulanabilir?

Dişlerimiz sadece çiğnemek için değil konuşmamızı, görünüşümüzü etkileyen bir organımız olduğu unutulmamalıdır. Tek diş eksikliği , birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında implant uygulanabilir.

Diş Klinigi

Diş Klinigi

İmplant tedavisine uygun muyum?

Normal bir yara iyileşme kapasitesi olan, ağız hijyenini sağlayabilecek, yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyelde sağlıklı kemik yapısına sahip, implant yapımı için kesinlikle sakınca teşkil eden bazı hastalıkları olmayan herkes implant tedavisi görebilir. Siz kendinizi bir aday olarak görüyorsanız doktorunuz, implantın sizin için doğru bir seçim olup olmadığına karar verir.

İmplant uygulamasının yararları nelerdir?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Dolayısıyla diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

İmplantların Bakımı ve Temizliği

 

İmplantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için çok iyi yapılmalıdır. Dişhekiminiz dikkatli bir implant bakımı için sizin ağzınıza göre detaylı açıklamalarda bulunacaktır. İmplantların bakımı kendi dişlerinizin bakımından çok farklı değildir. Ama buna rağmen ulaşılması zor ve temizlenmesi daha güç yerler olabilmektedir, bunların değişik yöntemlerle temizlenmeleri mümkündür. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğunu düşünürsek temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu belirtmek isteriz. İmplant temizliği normal dişlerin temizliğinden pek de farklı değildir.Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımıdır.

Günde 2 kez fırçalama, ağız çalkalama suları, diş ipi/arayüz fırçaları, ağız duşu kullanımı ile 3-6 aylık periyotlarda diş hekimi tarafından yapılacak profesyonel bakımlar sayesinde implantlar sağlıklı olarak ağızda kalmaktadırlar. Normal fırçalamada amaç, tüm dişlerin ve diş-dişeti birleşimindeki gıda artıklarının uzaklaştırılması aynı zamanda plak ve diştaşı birikiminin önüne geçilmesidir. Diş ipi, arayüz fırçaları, ağız çalkalama suları ve ağız duşu da iki diş arasındaki ve protez aralarında kalan plak ve gıda birikintilerinin uzaklaştırılmasına yönelik malzemelerdir.

İMPLANT BAŞARI VE BAŞARISIZLIK

İmplant Başarısızlığı

Nadiren de olsa, implantın çeneye kaynaması gerçekleşmez. Böyle bir durum hem hasta hem de hekim için rahatsız edicidir. Başarısız bir implant bazen rahatsızlık vermez, bazen dişetinde lokalize bir iltahap izlenebilir. Genellikle başarısızlığın sebebi belirlenemese de, neden olabilecek risk faktörleri vardır. En sık rastlanan, altyapının iyileşme sürecinde rahatsız edilmesidir. Bu riski minimize etmek için, hareketli protezler erken iyileşme döneminde takılmamalıdır. Aynı şekilde sigara da yerel kan desteğini azaltır ve yüksek başarısızlık riskiyle ilişkilendirilmiştir başarısızlığa sebep olabilecek diğer faktörler, yerleşim bölgesinde enfeksiyon ve yerleşim sırasında zayıf cerrahi teknik ve kemiğin aşırı ısnmasıdır. Greftlenmiş kemiğe yerleştirilen implantlar bazen yetersiz kanlanma sebebiyle başarısız olabilirler

ileİMPLANT YAPIMI.

İmplant yapıldıktan sonra

Dikkat edilecekler

Her cerrahi müdahale sonrası ağrı ve acı duyulması normaldir.

Reçetede belirtilen ilaçların zamanında ve yazıldığı gibi ağrının başlamasını beklemeksizin alınması gerekmektedir. Önerilen dozlar aşılmamalıdır.

Çok hafif bir kanama nedeniyle ilk gün tükürüğün renginin kırmızı olması normaldir. Bu sebeple steril bir gazlı bez katlanarak kanamanın olduğu bölgede tampon yapılmalıdır.

Aspirin kullanılmamalıdır.

Ağız çalkalamak ve şiddetli tükürmekten kaçınılmalıdır.

Bir hafta süreyle spor ve sauna yapılmamalıdır.

Sadece uyumak amacıyla uzanın, eğer uzanıyorsanız başınızın seviyesi daima ayaklarınızdan daha yukarda olmalıdır.

Operasyon bölgesinin şişmesi normaldir 2. gün maksimum seviyeye ulaşır.

O bölgeye naylon torba içerisinde buz konarak ilk 48 saat dışardan soğuk kompres yapılmalıdır.

Sıcak yemek ve içecekler tüketilmemelidir, ılık ve soğuk gıdalar alınabilir.

Güneşte uzun süreli durulmamalıdır.

Operasyon bölgesindeki dikişleri merak edip görmek için yanak çekiştirilmemelidir.

İmplant sonrası dikkat edilecekler.

2015 İmplant Fiyatı

İmplant diş Fiyatı

İmplant tedavisi pahalı mıdır?

Kullanım ömrü ve rahatlığı ile kıyaslandığında implant diş fiyatı pahalı bir tedavi değildir.
Narkasına göre fiyatı deişen implantlar 1000 tl den başlar 3000 tl ye kadar implant fiyatı alabilirsiniz. Klinik fiyatımız için bizi arayınız 02125403434 Bir tane diş çekildiğinde önündeki ve arkasındaki dişi kesmeye gerek kalmadan çekim boşluğuna implant diş tedavisi yapılabilir.Bu sağlam dişlerin kesilmemesi kişiye son derece büyük avantaj sağlar.. Dişsiz bölgenin her iki yanındaki dişlerde aşındırma yapma zorunluluğu ortadan kalkar.Bunun yanında, çevre dokularda, o bölgede alışılmış sabit köprü yerine, tek bir implant dişin getirdiği avantajlar da,  son derece önemlidir.

Tek diş eksikliklerinde, implant üstü kaplamaları değerlendirirken farklı bakış açıları gereklidir. Tek diş eksikliğinde implant ile tedavi planlaması yaparken, bu vakaların bir bölümünün basit ya da normal zorlukta, ancak bir diğer bölümünün ise, zor vakalar grubunda olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkartmamalıyız. İmplant dişhekimliğinde, vakalar zorluk derecelerine göre 3 farklı grupta değerlendirilir. Bunlar:

1- Basit  ,

2- Zor  ,

3- Karmaşık .

Basitten karmaşığa, tüm vaka grupları cerrahi ve protetik yönden değişik şekilde ele alınmasının da gereği unutulmamalıdır. Bir vakanın cerrahi yönden basit olabilmesinin en önemli koşulu, o vakadaki anatomik koşulların olabildiğince normal olmasıdır. Örneğin, herhangi bir nedenle kemik defektlerine sahip vakalar, implant yerleştirilecek bölgede yetersiz kemik hacmine sahip vakalar ve yine bu bölgedeki, şinüs, burun tabanı ya da mandibular kanal gibi anatomik oluşumların optimum boyutlarda implant yerleştirilmesine engel oluşturduğu vakalar, her zaman zor vaka grubu olarak değerlendirilirler.

Kemik defekti olan vakalar, cerrahi yönden zor veya karmaşık olarak değerlendirilir. Bu gibi vakaların implant öncesi ya da sırasında mutlaka sorunsuz hale getirilmesi gerekir.

Yapılacak kaplamalara göre, dişsizlik sınıflarına göre basitten karmaşığa doğru sıralandırılmaktadırlar.

Tek diş eksikliği ve bölümlü dişsizlik vakalarının bir kısmı, protetik yönden basit, bir kısmı ise zor vakalardır.

Tam dişsizlik durumunda ise, hastaya implant destekli protezler planlanıyorsa, bu vakalar basit; ancak, hastaya implant destekli sabit protez planlanıyorsa, bu tip vakaları da oldukça zor vaka grubunda değerlendirmek gerekir.

Protetik yönden tek diş eksikliği ve bölümlü dişsizlik vakalarının basit ya da zor olmasını belirleyen en önemli etken, dişsizliğin anterior ya da posterior bölgede olmasıdır. Başka bir deyişle, anterior bölgedeki estetik kavramı, vakaların zorlaşmasının en önemli nedenidir. Tanı ve tedavi planlamasından başlayarak, uygulanan cerrahi ve protetik protokol, anterior bölgede estetik nedeniyle, posterior bölgeye göre bir takım farklılıklar gösterir.

Tek diş eksikliği vakalarında, dişsizlik bölgesi posteriorda yer alıyorsa, bu vakalar basit olarak değerlendirilir. Ayrıca, mandibuladaki anterior tek diş eksikliği vakaları da basit vakalardır. Buna karşın maksilladaki anterior tek diş eksikliği vakaları zor vakalar olarak nitelendirilmelidir. Maksillada ön bölgede klinisyenin işini güçleştiren ve değişik nedenlerle ortaya çıkan birtakım doku kusurlarına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu durumlar, anatomik ve patolojik olarak 2 farklı katogoridedir.

Örneğin, konjenital diş eksikliklerinde görülen ince alveolar kret ve/veya alveolar prosesin bukkal bölgesindeki doku underkatı, klinisyenin tedavi planlamasını ve klinik çalışmalarını zorlaştıran anatomik koşullardandır. Patolojik koşulları değerlendirmek gerekirse, diş çekimi sırasında alveolar prosesteki fasiyal kemiğin kırılması; kök ankilozlarının, kök rezorpsiyonlarının ve kök fraktürlerinin ortaya koyduğu durumlar vakaları zorlaştırmaktadır. Bunlardan başka, periodontal hastalıklar, periapikal lezyonlar ve uzun süre dişsiz kalma durumlarında, bu bölgedeki kemik yapısını olumsuz yönde değiştiren patolojik faktörlerdir.