Kategori arşivi: İmplant

İmplant Diş

BÜTÜN DİŞLER İÇİN İMPLANT

Diş eksikliğinin ne olduğunu ancak çeken bilir. Tek dişimiz bile çekilse onun ne kadar işlevsel olduğunu ancak diş çekiminden sonra anlayabiliyoruz değil mi? Bir de bütün dişlerin çekildiğini düşünün ne kadar zor bir durum değil mi?

Diş hekimleri her ne kadar diş çekiminden kaçınsa da yine diş çekimi bazen kaçınılmaz olmakta. Özellikle periodontal olarak sorun yaşayan hastalar için yaygın diş kayıpları söz konusu. Diş kaybı nedeni olarak belirttiğim periodontal sorunun ne demek olduğunu da hemen açıklayalım. diş çevresinde diş ile kemiği birbirine bağlayan çok sayıda ve çok ince liflerdir. Tıpkı paraşüt iplikleri gibi düşünürseniz bu lifler diş ile kemiği birbirine bağlar. Bu dokularda ve çevresinde bulunan diş eti dokularında enfeksiyon olduğunda dişler sallanmaya başlar. Çevresindeki kemik desteği de oluşan enfeksiyon nedeni ile azalır.

Diş Kaybı ve İmplant Tedavisi

implant diş yapımında kemik

implant diş yapımında kemik

İmplant yapımında en önemli konulardan birisi kemik miktarıdır. İmplantı destekleyen kemik ne derece sağlıklı olur ise implantın ömrü de o derece uzun olacaktır. İmplantların da doğal diş gibi kemik içerisinde olmak zorunda olduğunu biliyoruz. Çevresindeki kemik ilk uygulandığı sırada ne kadar iyi ise zaman içerisinde de bu durum devam eder ve kemik desteği yeterli sağlıklı uzun ömürlü implantlar ağızda sorunsuz kullanılır. İmplant uygulma sırasında frezlein çapları ve boyları bellidir. Bu boy ve çapa uygun implantlar yerleştirilir. Kemik içerisinde yuva açıldığında bütün çeperlerde ihtiyaç kadar kemik hacmi kalmalıdır.

Tomogrofi görüntülerinde kemik kalınlığı ölçülebildiği için yerleştirilecek implant çapları da önceden aşağı yukarı belirlenebilecektir.

 

İmplant Diş Nedir?

Diş İmplantları nedir?

İmplantlar, metal dişler veya cerrahi olarak dişlerinizin altındaki çene kemiğine yerleştirilmiş vidalardır. Bir kez yerine yerleştirildiği zaman , diş hekiminiz yerine yeni dişler yerleştirir.

Diş İmplantları Nasıl Çiğner?

İmplantlar çene kemiğinize kaynaştıklarında yapay dişler için destek sağlarlarlar. İmplantlara takılan takma dişler ve köprüler ağzınızda hareket etmez. Yemek yerken ve konuşurken özellikle önemli bir avantaj sağlar. Bu güvenli uyum, takma dişlerin ve köprülerin ayrıca implantların üzerine yerleştirilen tek tek kronların geleneksel köprülerden veya takma dişlerden daha doğal hissetmelerine yardımcı olur. Bazı insanlar için sıradan köprüler ve takma dişler, ağrılı lekeler, zayıf sırtlar veya tıkaçlar nedeniyle rahat ve hatta mümkün değildir. Ek olarak, sıradan köprüler, eksik dişin bıraktığı boşluğun her iki tarafındaki dişlere takılmalıdır. İmplantların bir avantajı, yeni dişlerinizi yerinde tutmak için bitişik dişlerin aşındırlımasına gerek olmamasıdır.

Sorunsuz İmplant

İmplantlardan verim almak için implantı destekleyen sağlıklı diş etlerine ve yeterli kemiğe sahip olmak gerekir. Ayrıca bu yapıların sağlıklı kalmasını taahhüt etmelisiniz. Titiz ağız hijyeni ve düzenli diş ziyaretleri, diş implantlarının uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahiptir.

İmplantlar genellikle diğer diş takma yöntemlerinden daha pahalıdır.

Amerikan Diş Hekimliği Birliği 2 Tip İmplantı Öneriyor

Endosteal implantlar – Bunlar cerrahi olarak doğrudan çene kemiğine yerleştirilir. Çevreleyen diş eti dokusu iyileştiğinde, bir postayı orijinal implanta bağlamak için ikinci bir ameliyat gerekir. Son olarak, yapay bir diş (veya dişler) post-bireysel olarak tutturulur veya bir köprü veya takma diş üzerinde gruplanır.

Subperiosteal implantlar – bunlar çene dokusunun hemen altındaki çene kemiğine takılan metal bir çerçeveden oluşur. Diş etleri iyileştikçe, çerçeve çene kemiğine sabitlenir. Çerçeveye iliştirilmiş direkler diş etlerinden dışarı taşınır. Endosteal implantlarda olduğu gibi, yapay dişler daha sonra direklere monte edilir.

İmplant Markası Önemli mi?

İmplant Markası Ne Kadar Önemli?

Giderek artan implant yapama beraberinde daha fazla bilgi ve deneyim gerektiriyor. Geçmiş yıllarda bir elin parmakları kadar olan implant markası sayısı günümüzde beş yüzün üzerinde. İmplant yapalım da farklı tasarım metotları uygulanmakta. İmplant için kullanılan ham maddeden implantı şekillendiren ve steril eden ekipmanları kadar her markanın süreçleri değişik oluyor. İmplant yüzeyi özellikleri biyolojik uyumu üst yapı için gerekli parçalar implantların tercih edilme nedenleri arasında gelmektedir.

YERLİ İMPLANT MI YABANCI İMPLANT MI?

İMPLANT YAPIMI

İMPLANT YAPIMI

Özellikle implant cerrahisinde kullanılan uygulama setlerinden ergonomik ve hassas olmasa implant tercihini değiştirebilen unsurlardan bir tanesi. Çene kemiği ile birleşme süresini kısaltıldığı ve farklı Çap ve boylarda implantlar ile farklı vakalarda başarı elde etmek mümkün. Bütün dünyada her geçen gün üretici firma sayısı katlanarak artmakta. Yerli implant firmaları da her geçen gün buna paralel artış göstermekte. Özellikle teşvik ve kalkınmada öncelikli bölgelerde tesis kurulma avantajları Güneydoğu ve Karadeniz’de yerli implant firmalarının açılmasına vesile oldu.

Yani implant yerli mi? yabancı mı? diye sorulduğunda konuya farklı gönderden yaklaşmak mümkün. Kaliteli implantlar uzun süreli araştırma geliştirme ve takip edilen implantlardır. Döviz bazında giderler olduğu için ülkemizde de döviz ile yapıldığı için implant fiyatları € euro dur.

TÜRK MALI İMPLANTLAR

Döviz endeksli ekonomik olarak imkanı kısıtlı hastalara pahalı gelebilmektedir. İmplant markalarından araştırma geliştirme çalışmalarına ayırdıkları pay her markaya göre farklıdır. Bazı markalar cirolarının %10 ile 20 si gibi önemli değerleri ar-ge çalışmalarına ayırırlar. Tabii bu implantların başarı oranları ve yenilikleri öncü olarak ortaya çıkarmaları sayesinde daha yüksek fiyatlı implant olsalar bile tercih edilmedi neden olur.

Bazı firmalar da yapılmış araştırma geliştirme çalışmalarını kopyalayarak ar-ge maliyetlerini en az da indirip daha ucuz implant fiyatları verme yoluna giderler.
Araştırma geliştirme maliyeti olmayan implant markaları ucuz fiyatlar ile pazarında yerlerini alabilmektedir. Ancak hiçbir zaman ucuz bir implantın kalitesi ile daha yüksek fiyatlı olan implantın kalitesi birbiriyle aynı olamaz.

Türkiye’de Çok Kullanılan İthal İmplantlar. BEGO İMPLANT

Bego Diş

Bego Diş İMPANTI

Pazar payının büyük olması ile iyi implant olmak farklı eyler. Çok satabilir ama iyi olmayabilir. Bu nedenle size sadece implant markaları hakkında fikriniz olsun diye marka ismi veriyorum. Benim tercihim Alman BEGO implant. Son derece memnunum ve sorun yaşamıyorum. Bego implant fiyatı da son derece makul

Türkiye de yerli implant olarak Nucleoss ve Implance implantlar çok satmaktadır. İthal implantlardan Astra, ITI Strauman implant, Nobel implant en çok bilinen implantlardır. Biotek, Dti implant ICS implant Tekka implant hakkında yorum yapmayacağım.

Size tavsiyem implant yaptırmadan ince diş hekimine gidin. Muayene olun. Önce hekiminize güvenin. Sonra implant markasına güvenmeye başlarsınız.

Sağlık Turizminde Türkiye ve İstanbul

Antik çağlardan beri topraklarının sağlık merkezi olmuştur. Kaplıcalar ve tarihi şifa siteleri, Türkiye için bilinen sağlık hizmetlerinin geleneksel örnekleridir. Türk hamamları, sağlık ve sağlıklı yaşamlarını sürdürenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.
Türkiye son yirmi yılda dünya standartlarını hızlı bir şekilde takip etmiş ve sağlık hizmetlerinde bütün dünya ile rekabet edebilecek düzeye gelmiştir.

Her yıl sadece Türk vatandaşları değil, aynı zamanda binlerce uluslararası hasta Türkiye’de üst düzey sağlık hizmetleriyle karşılanmaktadır.
Hasta hakları, mahremiyet ve güvenlik, Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin en öncelikli öncelikleridir.
Hastaneler, ulusal akreditasyon sistemine göre çalışmakta ve kalite, güvenlik ve hizmet standartlarını sağlamak için Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından yılda iki kez denetlenmektedir. Ayrıca, birçok sağlık kuruluşu uluslararası kuruluşlar tarafından akredite edilmiştir.
Türkiye, nitelikli insan kaynağı, rekabetçi fiyatları, ileri teknoloji ve uluslararası standartlarda kanıt temelli hizmet sunumu ile dünyanın önde gelen sağlık temellerinden biridir.
Türkiye’deki sağlık tesisleri, dünyadaki en yüksek teknoloji ile çalışır. Göz tedavileri ve diş hekimliği ile başlayıp saç ekimi ve aşağıdaki tıbbi tetkik ve tedavilerin uygulanması aşamasında üstün başarı sağlanmaktadır.
PET CT
Truebeam
3 Tesla MRI
İntra-operatif MRG
Da Vinci Cerrahisi – Robotik Destekli Cerrahi
RapidArc
IGRT
Robotik Cerrahi
CyberKnife
gamma knife
Radyoterapi
Nükleer Tıp
En Büyük Gücümüz Nitelikli İnsan Kaynakları
Türkiye’de hem ana branşlarda hem de alt branşlarda tıbbi uzmanlaşma oranı yüksektir. Türkiye’nin mükemmel eğitimli hekimleri ve sağlık profesyonelleri, gelişmekte olan ülkelerdeki meslektaşlarıyla uzmanlıklarını paylaşma ve böylece sağlık sistemi iyileştirme programlarına katılma gururunu yaşamaktadır. Küresel sağlığa katkıda bulunmanın başlıca öncelikleri arasındadır.
Tıbbi eğitim çoğu tıbbi yükseköğretim kurumları tarafından İngilizce olarak sunulmaktadır. İngilizce, sağlık hizmeti sunumunda yaygın olarak uygulanmaktadır.
Tıbbi eğitim çoğu tıbbi yükseköğretim kurumları tarafından İngilizce olarak sunulmaktadır. İngilizce, sağlık hizmeti sunumunda yaygın olarak uygulanmaktadır. Ayrıca, sağlık tesisleri veya aracı kurumlar, kendi anadillerinde iletişim kurma arzusu olan hastalara yorumlama servisleri düzenleyebilirler.
Hastane Konaklama
Türkiye’de çok sayıda sağlık kuruluşu kendi klinik hizmetlerinde ISO 9001 belgesine, JCI akreditasyonuna vs. sahiptir ve uluslararası misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu da sunmaktadır.
Entegre Sağlık Kampüsleri, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın denetimi altında kamu ve özel sektör ortaklığı modeli tarafından işletilen yeni nesil sağlık tesisleridir. Bu sürdürülebilir ve çevre dostu tesisler, sismik izolasyon ve akıllı çalışma sistemlerine sahiptir ve Avrupa standartlarının ötesinde eşsiz bir deneyim sunar.
Hızlı hizmet
Sağlığınızı beklemeyeceksiniz. Türkiye’deki sağlık ihtiyaçlarınız için en hızlı ve etkili yanıtı bulacaksınız.
Rekabetçi fiyatlar
Bilimsel, hızlı ve kaliteli cerrahi ve diğer tedavi hizmetleri, Türkiye’de özellikle Avrupa ülkeleri ve ABD’den daha uygun fiyatlı ve eşit kalitededir. Her bütçeye uygundur. Paranızın karşılığını alacaksınız dense yanlış olmaz.
Uluslararası turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri Türkiye dir. Özellikle İstanbul tarihi ve turistik gezi olanakları ile ön plana çıkan bir ilimizdir. Sağlık kurumlarının uluslararası hasta bölümleri, 7/24 için hastaların ön görüşme, seyahat planlaması, konaklama, çeviri ve diğer ilgili ihtiyaçlarını düzenler. Hiç şüphesiz Türkiye’de hastalar kenilerini evlerinde gibi hissetmektedir.

İmplant Diş Yapımı

İMPLANT ÖMRÜ NE KADAR?

İmplantın ömrü ile ilgili değişik kaynaklarda farklı bilgiler bulabilirsiniz. İmplant yapımında amaç ömür boyu implant ve üzerindeki protezi kullanmaktır. Ancak kendi dişlerimizde olduğu gibi implant ve üzeri protezlerinde de sorun yaşamak olasıdır. İmplantın bakımı iyi yapılır ise ve düzenli Diş hekimi kontrollerine gider iseniz implantları  kendi dişiniz gibi kullanmanız mümkündür. Ancak bazen ağız bakımının iyi olmaması veya vücudun direncinde azalma olması gibi sebepler ile implant çevresinde yıkım oluşabilir. Diş etinden başlayan ve altındaki kemiğe  kadar ilerleyen enfeksiyonlar implant için tehlike oluşturur hafta belirli bir seviyeye kadar kemik kaybı tolere edilebilir hafta ancak mekanik sınırları aşan kemik kayıtlarında implantların ağızda hareket etmesi ve kaybedilmesi söz konusu olacaktır. Sorun erken teşhis edildiğinde çözüm de mümkündür. İmplant etrafındaki enfeksiyonlu doku uzaklaştırılır ve o bölgenin eski sağlığına kavuşması mümkün olur. Müdahale edilmediği durumda giderek ilerleyen enfeksiyon implant çevresindeki kemik ve erime ve implantın kaybedilmesine yol açabilir. İmplantların kaybedilmesinde diğer bir önemli etkendi. Üzerindeki protezin biyo mekanik özelliklerini hatalı olmasıdır. Bir implant üzerine 3 adet diş yerleştirilir ise tek bir implantın bunu taşınması mümkün olmaz Her implant çapının taşıyabileceği yükler bellidir. Çapı küçük implantın üzerine fazla yük verilmemesi gerekir. Diş Hekimi ağzı bir bütün olarak değerlendirip implantların üzerine gelecek yükleri hesaplayıp ona göre biyo mekanik bir plan yapmalıdır. Aksi takdirde birkaç yıl içerisinde sorunlar ortaya çıkabilir.

İMPLANT NE ZAMAN YAPILIR?

Genellikle diş çekildikten sonra bölgede kemik oluşumunu beklemek iki üç ay bir süre alır. bu süre içerisinde eksik diş bölgesi uygun olduğun şekilde geçici diş ile rehabilite edilir. İmplant yerleştirildikten sonra da ağız bakımının yeterli olması önemlidir. implant yapımı sonrası kemik ile yeterli tutunmayı sağlamak için iki üç ay süre ihtiyaç vardır bazı durumlarda yapılan implantın üzerine hemen diş yapılabilir. Ancak bu diş yüksek çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı olmaz. Hatta zaten yapımında karşı çenedeki dişlerle temas etmeyecek şekilde hazırlanır.

İMPLANT YAPILDIKTAN SONRA ÜZERİNE DİŞ YAPMAK İÇİN NE KADAR BEKLENİR?

Diş çekimini takiben implant yapılabilir. Ancak çekim bölgesinde enfeksiyon olmaması gerekir. Hastanın ağız bakımının da iyi olması temel gereksinimlerinden bir tanesidir. Yerleştirilen implantın çapı ile çekilen dişin çekim boşluğu arasında boşluk kalacaktır. Bu bölge gerekiyor ise kemik tozu ile takviye edilir. Yüzey teknolojileri geliştirilen iltihaplar artık günümüzde çekim sonrası hemen yerleştirilebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken çekimin travması yapılmasını ve çekilen diş bölgesinde hiçbir şekilde enfeksiyon bulunmamasıdır. Aksi takdirde yerleştirilen implant ile ilgili başarısızlık söz konusu olacaktır.

İmplant üzeri zirkonyum diş kaplama

İmplant İçin Ortodonti

Diş çekimi yapıldıktan sonra zaman kaybetmeden eksilen diş boşluğuna diş yapılması önerilir. Çünkü dişler boşluğa doğru yer değiştirirler. Diş kayması olarak bilinen bu durum gerek implant yaparken gerek estetik zirkonyum diş kaplama yaparken engel teşkil eder. Eğri olan dişler olması gereken yere itilmeli ve kapanış da normal pozisyonuna gelmelidir.

Dişlerde ortodonti tedavisi ile düzeltme sağlanabilir. Alışılmış olarak tel takmak akla gelse de artık şeffaf aparey yardımı ile eğri dişlerin düzeltilmesi gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir.

Şeffaf aparey ortodonti tedavisinde tel takmadan uygulanan bir yöntem olarak kullanılır. Kayan diş için müdahale edilmesi gerektiğinde şeffaf aparey ile diş yer değiştirebilir. Bu amaç le şeffaf plak tedavisine karar verildi ise süreç şöyle ilerleyecektir.

1-Dişlerden ölçü alınır

2-Bilgisayar üzerinde analiz edilir,

3-Ne kadar sürede kaç adet plak kullanarak dişlerin düzeltilebileceği belirlenir.

Şeffaf plak ücretileri diş teli takma maliyetleri ile karşılaştırıldığında hemen hemen aynı fiyatlar ile uygulanmaktadır.

Tel takmadan ortodonti tedavisi olarak da bilinen şeffaf apareyler ile eğri dişlerin düzeltilmesi yöntemi son beş yıldır uygulanmaktadır. Türkiye’de giderek artan kullanım alanı hastaların bu tedavi hakkında daha fazla bilgi olmasıyla gerçekleşmiştir.

Diş teli takıldıktan sonra dişlerin yeniden hareket etmesini engellemek amacıyla takılan Şeffaf plak ile benzer yapıdadır. Şeffaf aparey ile ortodonti tedavisinde bu plaklar dişleri her seferinde hareket ettirerek istenilen pozisyona getirilmesini sağlar.

Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisinde uygulanan fiyatlar alışılmış ortodonti tedavisi fiyatlarıyla aynıdır. Şeffaf plaklar aslında daha yüksek maliyetler ile ortaya çıkmaktadır. Ancak diş teli ile rekabet edebilmesi için şeffaf aparey fiyatları tel fiyatları ile aynı seviyelerde tutulmaktadır. Diş plağı düzenli takıldığında çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Diş teli ile şeffaf aparey tedavi sonuçları arasında fark görülmez. Plaklar ile yapılacak tedavinin sonuçları yapılan planlama aşamasında bitim şeklinde görülebilmektedir. Hasta için en büyük avantajlarından bir tanesi de tedavinin bitmiş halini ekranda görebilmesidir.

Plaklar günde 22 saat kullanılmalıdır. Yemek yerken plaklar çıkarılır. Sıcak içecekler içildiğinde plak zarar görmemesi için çıkarılır. Gün içerisinde dişlerinizin üzerine bir kılıf gibi saran plaklar birkaç gün içerisinde alışırsınız ve takmadığınızda boşluk hissedersiniz. Şeffaf plakların diğer bir avantajı da özel günlerde ve zamanlarda plana çıkararak fotoğraf çektirmek veya sunum yapmak gibi gereklilikleri rahatlıkla karşılamasıdır.

Şeffaf aparey uygulayan doktorlar:

Türkiye’de İstanbul İzmir Adana Diyarbakır Gaziantep İstanbul Avrupa yakası Bakırköy Avcılar küçükçekmece büyükçekmece Beylikdüzü Sefaköy Florya topkapı Bakırköy Bahçelievler bölgelerinde şeffaf diş plağı uygulayan doktor bulabilirsiniz. Şeffaf aparey uygulayan doktorlar farklı tecrübelere sahip olabilirler. Çok sayıda vaka uygulamış doktorlar ile tedavi sırasında yaşayabileceğiniz sorunları da kolaylıkla halledebilirsiniz.

Plak düzenli takılmadığında sonra pişman olan hastalar için yeniden ölçü alıp plan ara plaklar ile desteklenerek devam ettirilmesi mümkündür.  Bu işlem için ilave bir ücret ödenmesi gerekecektir. Düzenli plak kullanan hastalar için tedavi başında söylenen şeffaf plak fiyatları dışında herhangi bir ekstra maliyet olmamaktadır.

İstanbul şeffaf aparey uygulayan diş hekimi:

İstanbul’da şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisi uygulayan doktorlar küçükçekmece avcılar Bakırköy Beylikdüzü halkalı bağcılar bahçelievler bölgesinde bulabilirsiniz.

İmplant Diş Kliniği Seçimi

İmplant Kliniklerini Seçmenin 10 Yolu

1. Uzman Diş Hekimleri var mı?

Tecrübeli diş hekimleri, günlük olarak diş implantlarının tedavisi ile dişlerini onarmaktadır. Her cerrahiye yüksek sorumluluk ve dikkatle yaklaşılır.

2. Diş ekibi deneyime sahip midir?

Birlikte uzmanlarımız implant tedavisi ve genel diş hekimliği konularında yüzlerce yıllık deneyimden yararlanıyorlar. Bu deneyim, hastalarımızın her biri için en iyi olanı bildikleri anlamına gelir.

3. Ne kadar implant yerleştirildi.

İmplant Diş Hekimleri kaç adet implant yerleştirmiştir.

4. İmplant başarı oranı % kaç ?

Diş ekibimizin implant başarı oranının ortalamanın çok üzerinde olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz – şaşırtıcı bir şekilde% 98. Elbette ki hastalarımız iyi ellerde.

5. Tam teşhis ile ücretsiz danışmanlık var mı?
İmplant tedavisi ile ilgilenenlere danışma hizmeti var mı? Bu, tam diş kontrolü ve implant konsültasyonu, tam ağız panoramik X-Ray, dişeti durum değerlendirmesi ve çiğneme analizi ve ayrıntılı bir tedavi planının sağlanmasını içerir.
6. Ödenebilir fiyatlarla

İstanbul da diş implantları için hizmetlerimizin kalitesini görmelisiniz.

7. Kullanılan implant materyalleri üzerinde ömür boyu garanti

Ekibimiz kaliteleri ve işlevleri nedeniyle BEGO implant dikkatle seçmiştir. Bu kaliteli üreticilerin her ikisi de bir ömür boyu garanti sunuyor.

8. Ödeme seçenekleri gittikçe uygun ödeme

Diş ekibi implant ödeme seçenekleri, hastanın rahatlığı için oluşturulur ve uyarlanır, yani hastalar tedavinin yapıldığı gün alınan tedavi için ödeme yapabilirler

9. Mevcut % 0 ve düşük maliyetli krediler

Belli bir miktarı aşan tedavi planlarında% 0 faizsiz ve düşük maliyetli kredi sağlayabiliriz. Daha fazla bilgi için lütfen finans sayfamızı ziyaret edin .

10. Uygun ameliyat yerleri

Hastalarımızın ve ilgilenenlerin rahatlığı için iki uygun klinik lokasyonumuz tüm önemli ulaşım bağlantılarıyla hizmet vermektedir.
Daha fazla bilgi için, buraya tıklayın .

Ücretsiz bir danışma için rezervasyon yapmak için arayınız.

Neden diş implantına ihtiyacım var?

Neden diş implantına ihtiyacınız olabileğini anlatmaya çalışalım
Doğal dişlerin yanında ya da arasında yer alan diş implantları istikrarlı ve doğal görünümlü yeni bir ‘diş’ edinmenizi sağlar.

Tek bir diş implantı a’ya basit bir diş replasmanı çözümüdür:

Eksik diş
Gevşek bir diş
Kötü bir prognozu olan bir diş (örneğin, çürümüş)
Kırık bir diş
Kırık bir diş
Başarısız bir kök kanalı olan bir diş
Bebek’ dişleri olarak bilinen süt’ dişlerinin ağızda kalması
Diş anomalileri

Yaralanma sonucu hasar gören bir diş – temas sporu, futbol ve basketbol gibi.
Bazı diş hekimliğinde, hastalar acil durumlarda bize başvuruyorlar – hızlı bir diş yenilemesi yapmak istiyorlar.

İmplant

KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ NE ZAMAN YAPILIR?

Önemli olan dişi ağızda sağlıklı tutabilmektir.  dişler çürürse bile zamanında yapılacak müdahale ile tedavi edilebilir. Diş çürüğü özellikle erken dönemde tedavi edildiğinde çok uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan kullanılabilen tedavilerdir.

Çürük ilerlediği zaman yapılan derin diş dolgularında tedavi sonrası soğuk sıcak hassasiyeti görülür. dişin pulpa odası adı verilen damar ve sinirlerden oluşan hassas bölgesi dişin ortasında yer alır. Çürük dışarıdan ortaya doğru ilerlediği için her geçen gün dişte hassasiyete yol açan pulpa odasına yaklaşır. İlerlemiş diş çürüklerinin hassasiyet yapma nedeni budur. Dolgu sonrası görülen diş hassasiyeti zaman ile giderek azalır. Dişin canlı dokusu ısı iletkenliği karşısında kendisini adapte eder ve soğuk sıcak hassasiyeti zaman içerisinde yok olur.

Çok fazla ilerlemiş diş çürüklerinde bakteriler dişin pulpa odasına kadar gelmiş ise artık dolgu için çok geç oldu demektir. Zaten bu kadar ilerlemiş bir çürük şiddetli ağrı yapmaya başlamıştır. Hatta geceleri kendiliğinden başlayan diş ağrıları ile kendini belli eder aşırı ilerlemiş diş çürüklerinde dolgu yeterli olmaz dişin pulpa odasını ve kanallarını temizleyerek dişe kanal tedavisi adı verilen tedaviyi uygulamak gerekir.Kanal tedavisinde dişin canlı kısmı tamamen çıkarılır kök içerisinde bulunan ince kanallar temizlenir ve kanal dolgusu doldurulabilecek kadar genişletilir. Kanal içerisinde hareket eden eğeler silindirik olduğu için kanalları mümkün olduğunca silindirik koni şekli verilir.Kök ucuna doğru daralan kanal şekillendirmesi koyulacak kanal dolgusu ve ilaçlar uygulanmasına elverişli olmalıdır.

Kanal tedavisi diş çekiminden önce mutlaka tercih edilmesi gereken bir tedavidir. Toplumda bilinenin aksine ağrılı bir tedavi değildir. Günümüz modern teknolojileri ile kanal dar bile olsa açılıp temizleme bilmektedir. Eğri kanallar veya çatallanan kanallar için bile diş hekimleri tedavi yolunu denerler. Çünkü diş çekildiğinde geride kalan boşluk çiğneme konuşma ve estetik olarak büyük problem yaratır. dişe kanal tedavisi zorunlu durumlarda uygulanır.

Hafif hassasiyeti olan dişlerde hemen kanal tedavisi yapılmamalıdır. Kanal tedavisi için kendiliğinden başlayan ağrı şiddetli ağrı gece yatınca ağrı gibi şikayetlerin olması gerekir. kaplama yapılan dişin kanal tedavisi yapılması gerekmez. Çünkü kanal tedavisi başarısız olduğunda dişi kaybetme riski olacaktır. Ancak kanal tedavisi yapılmış bir dişe kaplama yapılması tavsiye edilir.Çünkü kanal tedavisi ile dişin içerisindeki sıvı dolaşımı durdurulmuş olur. Bu nedenle diş daha kırılgan hale gelir yıllar içerisinde diş ile dolgu arasındaki bağlantı zayıflar ve kökünde bir problem kalmamış olsa bile diş kırıldığı için çekilmesi zorunlu olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için kanal tedavisi yapıldıktan sonra dişin sağlıklı olduğuna kanaat getirilir ve üzerine kaplama yapılması tavsiye edilir. Kanal tedavisinden sonra kaplama yapılan diş uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

İmplant Diş

İmplant Diş

İmplant Diş

Uygulanan diş implantları bir ömür boyu kullanılmak amacıyla yapılırlar ancak ürününde olduğu gibi implantlarında belli bir ömrü vardır. Ağzımızdaki doğal dişleri bile belirli bir süre kullanabildiğimize göre implantlar içinde özellikle çene kemiğinin erimesi ve yaşlılık ile beraber doğal atrofi adı verilen kemik yıkımı sürecinden etkilendiği bir gerçektir.

Pazarlama amacıyla bir ömür boyu garantili verilen implant ve üzerindeki diş işin doğrusu sizin implantlara baktığınız kadar size hizmet verebilirler.

İyi bakılan diş implantlarının 30-40 yıl kadar sorunsuz ağızda kaldığı bilinmektedir.  Günümüzde İnsanların sağlıklı bir şekilde ağızda kalma süresi hakkında birçok farklı bilgi edinebilirsiniz. Eğer ağzımızdaki implantları uzun süre kullanmak istiyorsanız yıllık diş hekimi kontrollerine kısaltmadan gitmenizi tavsiye ederim.

Diş etlerinde ve kemik yüzeyinde sorun ortaya çıktığında zamanında tedavi yapılması sayesinde implantınızın ömrü uzayacaktır. Bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi implantların tek başına ağızda hizmet ettiğidir.

İnsanlar ile beraber implant üzerindeki protezlerinin ömrü de son derece önemlidir. İmplantlarda herhangi bir sorun oluşmasa da bunun üzerindeki protezde sıkıntı yaşanabilir. Bu protezlerin tamiri veya tamiri mümkün olmadığı durumlarda yeniden yapılması gerekebilir . Implant ömrünü kısaltan önemli etken diş eti hastalıklarıdır.

Ağız bakımına önem göstermeyen kişilerde dişeti hastalıklarının oluşma ihtimali çok yüksektir. Yeterli ağız bakımının yapılmadığı durumlarda diş eti hastalıkları kısa süre içerisinde oluşur ve ilerler. Diş implantlarının kaybedilmesine sebep olan bu hastalıkların en önemli nedenlerinin başında sigara ve alkol gelmektedir. Bu kötü alışkanlıkları devam ettiren kişiler kendi dişlerinde yaşadıkları olumsuzlukları implantlar ile de yaşarlar. Zaman içerisinde de implant kayıpları oluşur.

İmplantın uzun ömürlü olaması için hastanın günlük ağız temizliğine özen göstermesi gereklidir. Aşırı sert ısırmamasında fayda vardır. İmplant vidaları çiğneme kuvvetini kişiye hisettiremezeler. Kişi diş üzerine ne kadar kuvvet uygulandığını anlayamaz. Çok sert cisimler ısırıldığında  implantın üzerindeki kaplamanın veya protezin kırılmasına neden olabilir.

Düzenli yapılacak diş hekimi kontrollerinde iyi bakım yapılamayan bölgeler belirlenir. buralarda birikmiş bakteri plağı veya diş taşları var ise temizlenir. Bu sayede sorun ilerlemeden çözülmüş olur. Diş taşları temizlenmez ise diş eti enfeksiyonu ve kemik erimesine neden olacağı için implantın kaybedilmesi gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

İyi bakım yapılan ağızda düzenli diş hekimi kontrolleri de uygulanıyor ise implantların ağızda kullanım ömrü ömür boyu olabilir. Ayrıntılı bilgi ve muayene için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile görüşebilirsiniz.

Sonraki yazımızda implant üzerine uygulanacak dişlerin estetik özellikleri konusuna yer vereceğiz.

Bego Diş

İmplant

İmplant diş, her türlü diş eksikliklerinde çene kemiklerine, eskiden dişlerin bulunduğu bölgelere konulan ham maddesi titanyum olan bir tür vidadır.

Eksik diş neden tedavi edilmelidir

Eksik dişin önündeki, arkasındaki ve karşısındaki dişler zamanla eksik olan diş bölgesini kapatırlar. Eksik diş bölgesinin karşısındaki diş uzar, yanındaki dişler ise eksik diş bölgesine doğru yatarlar. Bu şekilde dişlerine ağızdaki pozisyonlarının bozulması eksik diş bölgesinin yanındaki ve karşısındaki dişlerde dişeti problemlerine, hijyenin iyi sağlanamamasına, diş çürüklerine ve sonuçta bu dişlerinde kaybına neden olur. Bununla birlikte çiğneme etkinliği azalır ve çene ekleminde problemler ortaya çıkabilir.

Hangi durumlarda implant uygulanabilir?

Dişlerimiz sadece çiğnemek için değil konuşmamızı, görünüşümüzü etkileyen bir organımız olduğu unutulmamalıdır. Tek diş eksikliği , birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında implant uygulanabilir.

Diş Klinigi

Diş Klinigi

İmplant tedavisine uygun muyum?

Normal bir yara iyileşme kapasitesi olan, ağız hijyenini sağlayabilecek, yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyelde sağlıklı kemik yapısına sahip, implant yapımı için kesinlikle sakınca teşkil eden bazı hastalıkları olmayan herkes implant tedavisi görebilir. Siz kendinizi bir aday olarak görüyorsanız doktorunuz, implantın sizin için doğru bir seçim olup olmadığına karar verir.

İmplant uygulamasının yararları nelerdir?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Dolayısıyla diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.